Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

Koronavirüs | Covid-19 Dosyaları

Küresel bir tehdit oluşturan yeni tip Koronavirüs
(COVID-19) ile mücadele sürecini inceleyen SETA çalışmaları.

COVID-19 Ana Sayfaya Git
SETA Sitesine Git

ÖncekiSonraki
Koronavirüs Sonrası İcra ve İflas Hukuku | Tedbirler, Normalleşme ve Öneriler

Koronavirüs Sonrası İcra ve İflas Hukuku | Tedbirler, Normalleşme ve Öneriler

- Nesibe Kurt Konca 15 Haziran 2020

Ahde vefa ilkesi gereği borçluların borçlarını kendiliğinden ödemesi beklenir. Ancak borçluların borçlarını ödememesi ya da ödeyememesi hallerinde kendiliğinden hak alınması yasak olduğundan devlet gücü yardımıyla alacaklıların alacakları ödenir. Devletin borçlunun mal varlığı üzerinde cebri icra yetkisi kullanmasını konu alan icra ve iflas hukuku ekonomi ile yakından ilişkilidir. Cebri icra sisteminin alacaklı ile borçlu arasındaki menfaatler dengesini sağlayarak ve ekonomik sistemi koruyarak işlemesi gerekir. Bu analizin konusunu pandemi sürecinde icra ve iflas hukukunda alınan tedbirlerin etkileri ve normalleşme sürecinde cebri icra sistemine ilişkin beklentiler oluşturmaktadır.

Analiz: Koronavirüs Sonrası İcra ve İflas Hukuku | Tedbirler, Normalleşme ve Öneriler


PDF Dosyası için tıklayınız

Bu analizin konusunu pandemi sürecinde icra ve iflas hukukunda alınan tedbirlerin etkileri ve normalleşme sürecinde cebri icra sistemine ilişkin beklentiler oluşturmaktadır.

Türkiye’de salgının yayılmasını engellemek ve borçluların ekonomik bütünlüklerini koruyarak pandemi sonrasında ticari faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak üzere tedbirler alınmıştır. Bunlardan ilki 2279 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “fevkalade tatil” ilanıdır. Bu karar ile icra takipleri durdurulmuş ve yeni takip talepleri alınmamıştır. Ardından TBMM’de kabul edilen 7226 sayılı Kanun ile yargı ve icra ve iflas hukukunda sürelerin durması ve takiplerin durmasının etkileri üzerine düzenlemeler yapılmıştır. Bu analizde bu tedbirler ve etkileri ele alınmakta ve yeni normal sürecinde cebri icra sistemi ile ekonomi arasındaki ilişki değerlendirilmektedir.

Nesibe Kurt Konca
Nesibe Kurt KoncaPDF Dosyası için tıklayınız