Kapat
SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

SETA - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı

Koronavirüs | Covid-19 Dosyaları

Küresel bir tehdit oluşturan yeni tip Koronavirüs
(COVID-19) ile mücadele sürecini inceleyen SETA çalışmaları.

COVID-19 Ana Sayfaya Git
SETA Sitesine Git

ÖncekiSonraki
Koronavirüs Krizi Döneminde Enerji Politikaları

Koronavirüs Krizi Döneminde Enerji Politikaları

- Kemal İnat - Büşra Zeynep Özdemir - İsmail Kavaz - Gloria Shkurti Özdemir - Yunus Furuncu - Ömer Faruk Çakmak 26 Haziran 2020

Koronavirüsün (Covid-19) yol açtığı salgın dünya ekonomisine ciddi bir darbe vurdu. Bu darbenin boyutlarının nereye kadar uzanacağını salgının bundan sonraki seyri belirleyecek. Önce Çin’i etkisi altına alan salgının ikinci aşamada Avrupa ardından da ABD’de ciddi tahribata yol açtığı görülüyor. Virüsün yayılmasını kontrol altına alma konusunda gerekli adımları atmak konusunda isteksiz ve yetersiz kalan ülkelerdeki tahribatın çok daha büyük olduğu anlaşılıyor.

Salgın sırasında birçok ülkenin çok basit sağlık ürünlerini temin etme konusunda yaşadığı büyük sıkıntılar “kendi kendine yeterli olma” kavramını öne çıkardı. Belki bu kriz sırasında çok gündeme gelmedi ama enerji açısından da kendi kendine yeterli olma konusu yaşanan krizden çıkarılması gereken en büyük dersler arasında yer alıyor. Bir virüs salgını nedeniyle ortaya çıkan kriz çok basit bir maskeyi ya da solunum cihazını dünyanın en kıymetli ürünü haline getirebiliyorsa başka bir nedenle ortaya çıkabilecek başka bir kriz enerji kaynaklarını en önemli unsur haline getirebilir.

Rapor: Koronavirüs Krizi Döneminde Enerji Politikaları


PDF Dosyası için tıklayınız

Bu raporda koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik krizin dünya enerji piyasasına etkileri incelenmektedir. Bu çerçevede kriz nedeniyle enerji talep, arz ve fiyatlarında yaşanan gelişmelerin enerji ihracatçısı ve ithalatçısı ülkelere ekonomik etkileri ele alınmaktadır. Bu kapsamda gerek yılın başından günümüze kadar yaşanan gelişmeler gerekse ilgili uluslararası kuruluşların yıl sonu için öngörüleri analiz edilmektedir. Ayrıca raporun son bölümünde...

Türkiye ekonomik kapasite açısından ABD ve Avrupa ülkelerinin çoğundan daha sınırlı bir kapasiteye sahip olmasına rağmen koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan krizi oldukça başarılı yönetti. Ancak bu kriz enerji kaynaklarına erişimin kısıtlandığı bir kriz olsaydı çok büyük sorunlar yaşayabilirdi. Bu nedenle Türkiye’nin enerji konusunda kendi kendine yeterli olma yolundaki adımlarını hızlandırarak sürdürmesi önemlidir. Gerek fosil kaynakların arama ve sondajına yönelik faaliyetlerin gerekse yenilenebilir enerji alanındaki yatırımların artırılması Türkiye’nin enerji kaynaklarına ulaşımı etkileyecek bir krizden büyük zarar görmesini engelleyecektir.

Kemal İnat
Kemal İnat
Büşra Zeynep Özdemir
Büşra Zeynep Özdemir
İsmail Kavaz
İsmail Kavaz
Gloria Shkurti Özdemir
Gloria Shkurti Özdemir
Yunus Furuncu
Yunus Furuncu
Ömer Faruk Çakmak
Ömer Faruk ÇakmakPDF Dosyası için tıklayınız